wz

 

Jiří Winter Neprakta

 
Jiří Winter, znám také pod pseudonymem jako Neprakta (12. července 1924, Praha 30. října 2011, Praha[1]), byl český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista.

Jedná se o velmi plodného autora, který za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů) a ilustroval stovky humoristických knih. Po studiích na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole. Během druhé světové války byl více než rok vězněn za přechovávání zbraní. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta s námětářem Bedřichem Kopecným. Později spolupracoval s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz. Společně s humoristou Miloslavem Švandrlíkem nakreslil několik knih o dvou žácích Kopytovi a Mňoukovi.

V roce 2010 se objevila neověřená zpráva o spolupráci Jiřího Wintera s StB s krycím jménem Gráf. Jeho evidence v archivech StB byla předmětem soudního jednání, podle rozsudku byl v materiálech bývalé Státní bezpečnosti evidován neoprávněně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                     Zpět